skip to Main Content
راهنمای استفاده از سایت مجله

راهنمای استفاده از سایت مجله

راهنمای استفاده از سایت مجله

راهنمای استفاده از سایت مجله

مجله‌ی تداعی، یک مجله‌ی آنلاین است و چاپ کاغذی ندارد. سایت مجله مهمترین منبع انتشار مقالات است، با وجود این‌که در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، توئیتر و فیسبوک، و در پیام‌رسان تلگرام نیز فعالیم. در اینستاگرام، فیسبوک و توئیتر بیشتر مطالب عمومی، و در تلگرام مطالب تخصصی‌تر و اخبار تداعی را منتشر می‌کنیم. برخی از مقالات را در هیچ‌کدام از این شبکه‌ها به اشتراک نمی‌گذاریم و صرفاً افراد پیگیر سایت به آن‌ها دسترسی دارند. ضمن اینکه هیچ‌کدام از مقالات به صورت کامل در شبکه‌های اجتماعی منتشر نمی‌شوند و در نتیجه مهمترین منبع دسترسی به مقالات در سایت مجله است.

مجله‌ی تداعی چند بخش عمده دارد که از ابتدای فعالیت مجله (زمستان سال ۹۶) تا کنون، به فراخور روی هر کدام از آن‌ها تمرکز کرده‌ایم. در اینجا هر کدام از بخش‌ها را مختصری توضیح داده‌ایم:

بخش کلینیک روانکاوی مربوط است به معرفی همکارانی که در حوزه‌ی بالینی روانکاوی فعالیت دارند و کار درمانگری تحلیلی می‌کنند. ما همواره تلاش کرده‌ایم برای انتخاب درمانگران استانداردهای بالایی را در نظر بگیریم. دیسیپلین بالایی در این حوزه داریم، چراکه فکر می‌کنیم -برخلاف آن‌چه در کشورمان رخ می‌دهد- رواندرمانی یک حوزه‌ی جدیِ فعالیت است. درمانگران تداعی طبق استانداردهای بین‌المللی روانکاوی آموزش دیده‌اند و بنابراین رواندرمانی حرفه‌ای انجام می‌دهند. در برگه‌ی «چگونه وقت ملاقات بگیریم؟» توضیح کاملی از بخش‌های کلینیک روانکاوی را شرح داده‌ایم.

بخش بعدی که در حال حاضر تمرکز اصلی‌مان را روی آن گذاشته‌ایم آموزش روانکاوی است. در این بخش ما مقالات تخصصی روانکاوی را ترجمه و منتشر می‌کنیم. غالب این مقالات را با پرداخت مختصری هزینه می‌توانید دریافت کنید. ترجمه‌ی متون تخصصی زمان‌بر و دشوار است و ما مجبوریم برای ادامه‌ی فعالیت مجله، مقالات این بخش را با پرداخت هزینه میسر کنیم. پیش‌تر در تابستان سال ۹۸ یک‌بار تلاش کردیم در بخش آموزش روانکاوی، به معرفی و تبیین نظریات روانکاوان مختلف به صورت روزانه بپردازیم که به علت حجم کار از عهده‌ی آن برنیامدیم و در حال حاضر تمرکزمان را صرفاً روی انتشارِ با حوصله‌ی مقالات تخصصی گذاشته‌ایم. ما به خود مفتخریم که این بخش را به طور جدی دنبال می‌کنیم، چراکه گمان می‌کنیم می‌توانیم شکاف حاضر در متون تخصصی به زبان فارسی (به‌ویژه در رویکردهای کمتر شناخته شده) را در حد وسع خودمان پر کنیم.

بخش مدرسه‌ی روانکاوی مقالاتی عمومی درباره‌ی مفاهیم روانکاوانه هستند. در واقع این بخش تلاشی‌ست برای بردن روانکاوی به زندگی روزمره. تمام این مقالات به زبان ساده، ولی علمی نوشته شده‌اند. تلاش کرده‌ایم پایه‌ی علمی را در این مقالات در اولویت قرار دهیم، برای همین ممکن است برخی واژه‌ها برای مخاطب غریب/قریب باشد. اگر واژه یا مفهومی را پیچیده یافتید، با کمی تلاش در همین سایت مجله می‌توانید مقالات دیگری در همان حوزه بیابید که مفهوم را دقیق‌تر درک کنید. یک پروژه‌ی ناتمامی هم داشتیم که فعلاً راکد مانده است. در آن پروژه تلاش داشتیم دانشنامه‌ای درخور مجله بنویسیم که این شکاف را حل کند. فعلاً نتوانسته‌ایم دانشنامه را در اولویت قرار دهیم. اگر شما علاقمند به فعالیت در این حوزه هستید و تمایل دارید در تکمیل دانشنامه‌ی روانکاوی به زبان فارسی با ما همکاری کنید، لطفاً به ما ایمیل بفرستید تا با شما تماس بگیریم.

بخش دیگر را با عنوان مجله‌ی روانکاوی می‌توانید در منوی سایت بیابید که بزرگترین بخش مجله است. این بخش شامل تمام مقالات تخصصی و عمومی، رویکردهای مختلف روانکاوی، مبانی نظری، تکنیک‌ها و چالش‌های روانکاوی است. در انتخاب مقالات سعی کرده‌ایم جامع عمل کنیم تا طیف بزرگی از علاقمندی را شامل شود. برای همین تصور می‌کنیم دست خالی از این بخش بیرون نخواهید رفت.

بخش دیگر پادکست روانکاوی است که در حال حاضر مسکوت مانده است. ما دوبار تلاش کردیم پادکست تداعی را منتشر کنیم ولی در هر دوبار شکست خوردیم. این شکست‌ها در هر بار دلایل جداگانه‌ای داشت. پس از انتشار ۹ قسمت و دریافت بازخورد از مخاطبان‌مان آن را متوقف کردیم. در تلاش هستیم که بار سوم را با درس‌آموزی از دوبار قبلی با یک تیم حرفه‌ای و متونی منسجم‌تر منتشر کنیم. کمی محافظه‌کار شده‌ایم برای همین احتمالاً پروسه‌ی انتشار مجدد کمی طولانی شود.

و در نهایت، برای ما مخاطب دائمی داشتن، بیش از هر چیزی رضایت‌بخش است. گمان می‌کنیم در عصری که اتفاق‌ها خیلی سریع می‌افتند، پیگیری کردن روانکاوی به مثابه ساحتی که تأمل و تعمق را پیشه‌ی خود قرار داده، غنیمت است.

ما در هر زمانی به همکارِ مشتاقِ روانکاوی نیاز داریم. اگر فکر می‌کنید در هر کدام از موارد بالا می‌توانید به نوعی با ما همکاری کنید، خوشحال خواهیم شد که با شما گفتگو کنیم و همکاری‌مان را شروع کنیم. برای این‌کار یک ایمیل با عنوان «همکاری در مجله» برای ما ارسال کنید و ضمن معرفی خود، توضیح دهید که در چه بخشی و با چه مدلی قصد دارید با ما همکاری کنید. ما تا ۲۴ ساعت آینده با شما تماس خواهیم گرفت.

This Post Has 2 Comments
  1. من تازه با این سایت آشنا شدم ،من رزیدنت روانپزشکی دانشگاه تهران هستم
    به نظرم مطالبی که گذاشتید خیلی جالب اومد هر چند هنوز فرصتشو نداشتم کامل همرو مطالعه کنم ولی قطعا این کار رو خواهم کرد و خسته نباشید بابت همچین تلاشی در چنین زمینه سختی ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search