skip to Main Content
مادر فالیک

مادر فالیک

مادر فالیک

مادر فالیک

عنوان اصلی: Phallic Woman, Phallic Mother
نویسنده: لاپلانش و پونتالیس
انتشار در: THE LANGUAGE OF PSYCHO-ANALYSIS
تاریخ انتشار: 1998
تعداد کلمات: 330 کلمه
تخمین زمان مطالعه: 2 دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

زن فالیک، مادر فالیک | Phallic Woman, Phallic Mother

زنی که، در فانتزی، صاحب یک فالوس باشد. این تصویر دو شکل عمده دارد: این زن یا دارای یک فالوس خارجی یا صفت فالیک مجسم می‌شود یا به شکل زنی که فالوس مرد را درون خویش نگه داشته است.

روانکاوی اغلب با تصویر زن مجهز به اندام‌های جنسی مردانه در رویاها و فانتزی‌ها مواجه می‌شود.

از لحاظ نظری، بنای تصویر مادر فالیک به واسطه پرده‌برداری تدریجی از «نظریه جنسی کودکان» -و مرحله لیبیدویی مناسب- نهاده شد که در آن هر دو جنس دارای تنها یک اندام جنسی در نظر گرفته می‌شوند – یعنی فالوس.

به گفته روث مک برانزویک تصویری از این نوع ظاهر می‌شود تا «مالکیت آلت مردانه توسط مادر را تضمین کند، و به این ترتیب احتمالاً در لحظه‌ای که کودک مردد می‌شود که آیا مادر واقعاً مالک آن است یا خیر، پدیدار می‌گردد. پیشتر [.,.] به نظر می‌رسید به احتمال قریب به یقین عضو اجرایی مادر فعال پستان است؛ ایده آلت مردانه پس از درک اهمیت فالوس دوباره به مادر فعال فرافکنی می‌شود».

برای مثال در سطح بالینی، فروید نشان می‌دهد که چگونه فتیشیست از فتیش خود به عنوان جایگزینی برای فالوس مادری، که فقدان آن را انکار می‌کند، استفاده می‌نماید.

پیرو رویکرد دیگری که توسط بوهم مطرح شد، برخی روانکاوان، به ویژه در روانکاوی مردان همجنس‌خواه، از یک فانتزی اضطراب‌زا پرده برداشتند که در آن مادر فالوس دریافت شده هنگام مقاربت جنسی را درون بدن خویش نگه داشته است. اندیشه ملانی کلاین درباره «والد آمیخته» حوزه عمل این فانتزی را گسترش می‌دهد.

به طور کلی، اصطلاح «زن فالیک» بر زنی دلالت دارد که دارای یک فالوس است – نه تصویر یک زن یا یک دختر کوچک که با فالوس همانندسازی می‌کند. سرانجام، باید اشاره کنیم که این تجلی اغلب با مسامحه جهت توصیف زنی که به نظر می‌رسد صاحب خصیصه‌های شخصیتی مردانه است به کار می‌رود -مثلاً برای قدرت‌طلبی- حتی زمانی که فانتزی‌های بنیادین آن ناشناخته باشند.

این نوشته با عنوان «Phallic Woman, Phallic Mother» در کتاب «زبان روانکاوی» نوشته‌ی لاپلانش و پونتالیس ارائه شده و در تاریخ ۱۰ آبان ۹۹ توسط تیم ترجمه‌ی تداعی ترجمه و در بخش دانشنامه‌ی روانکاوی سایت گروه روانکاوی تداعی منتشر شده است.
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.