skip to Main Content
درباره‌ی گروه روانکاوی تداعی

«تداعی» یک مفهوم آشنا در روانکاوی است. آنالیزان روی کاناپه دراز می‌کشد و آنالیست از او می‌خواهد که هر چه به ذهنش می‌آید بی کم و کاست و تا جای ممکن بدون سانسور بیان کند. این فرایند را تداعی آزاد می‌گویند. البته در روانکاوی معاصر در مورد پسوند «آزاد» کمی تردید وجود دارد. آیا اساساً تداعی می‌تواند آزاد و بدون سانسور باشد؟ جواب احتمالاً این است که این خیلی خوش‌بینانه است.

وجه تسمیه‌ی عنوان «تداعی» که ما برای مجموعه انتخاب کرده‌ایم، همین است. در تداعی تلاش می‌کنیم متون مرتبط با روانکاوی را بدون در نظر گرفتن رویکرد یا گرایش نویسنده‌ی متن در قالب مقالات آموزشی، تحلیلی، تکنیکی و نیز در قالب گزارش، معرفی کتاب و مصاحبه ارائه دهیم. متن‌ها را عمدتاً با جهت‌گیری تخصصی برمی‌گزینیم و سعی‌مان بر این است که عمده مقالات کلاسیک روانکاوی را ترجمه کنیم. در کنار این، مقالاتی را از مجلات معتبر برمی‌گزینیم که لزوماً تخصصی و آموزشی نیستند ولی به زبان ساده‌تر نوشته شده‌اند. تلاش‌مان بر این است که هر دو حوزه‌ی عمومی و تخصصی را در کنار هم پیش ببریم.

سعی ما این است که جریان‌های به روز و زنده‌ی روانکاوی را نیز پوشش دهیم، به ویژه‌ جریان‌هایی که برای جامعه‌ی فارسی‌زبان کمتر آشنا هستند. برای این هدف ما از افراد متعددی یاری می‌گیریم که تیم ترجمه‌ی ما را تشکیل می‌دهند.

تداعی از بهمن سال ۱۳۹۶ آغاز به کار کرده است و تاکنون با یک شیب متناسبی همواره رو به رشد بوده است. برای پایبندی به چارچوب‌های حرفه‌ای ما روی ارزش‌های روانکاوی بیش از هر چیز دیگری متعهد هستیم و در این سال‌ها همواره تلاش‌مان این بوده که این ارزش‌ها را در اولویت قرار دهیم و هر هدف دیگری در ذیل این ارزش‌ها قرار بگیرد. غیر از این تمام درمانگران تداعی، غیر از نظارت مستقیم مجموعه‌ی تداعی، تحت نظارت سوپروایزران و گروه‌ها و انستیتوهای آموزشی‌شان هستند. نیز برای پایبندی به چارچوب‌های قانونی، از سال ۱۴۰۱ تداعی تحت نظارت قانونی و فرایندی شرکت Antigone OÜ به شماره ۱۶۶۸۳۸۴۰ ثبت شده در استونی (با قوانین اتحادیه اروپا) فعالیت می‌کند.

در حال حاضر ۳۰ نفر درمانگر حرفه‌ای در بخش کلینیک، ۱ نفر حقوقدان در بخش حقوقی، ۵ نفر مترجم حرفه‌ای در بخش محتوا، ۲ نفر ادمین در بخش رسانه، یک نفر فرانت‌اند دولوپر در بخش دیزاین و یک تیم بک‌اند و سرور در بخش تکنیکال با تداعی همکاری می‌کنند.

بخش‌های مختلف تداعی

کلینیک روانکاوی

در کلینیک تداعی درمانگرانی را معرفی می‌کنیم که در حوزه‌ی روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی فعالیت می‌کنند و طبق سنت روانکاوی خود آموزش دیده‌اند، درمان شده‌اند و سوپرویژن می‌گیرند. در کلینیک تداعی امکان رزرو آنلاین وجود دارد و افراد مختلف از داخل ایران و خارج از ایران می‌توانند با توجه به نیاز و رزومه‌ی درمانگران، یکی از همکاران تداعی را انتخاب و رزرو وقت را انجام دهید.

آموزش روانکاوی

بخش آموزش روانکاوی شامل دو بخش کلی است.

دوره‌های روانکاوی: در دوره‌های آموزشی تلاش ما این است آموزش‌هایی در رویکردهای مختلف روانکاوی از جمله رویکرد روابط اُبژه‌ای برگزار کنیم. دوره‌های گذشته، آینده و در جریان روانکاوی را می‌توانید از این بخش مشاهده کنید.

مقالات آموزشی:‌ این بخش مربوط است به مقالات تخصصی روانکاوی که شامل مقالات کلاسیک روانکاوی، مقالات نظری و تکنیکی روانکاوی و مقالاتی از روانکاوان معاصر است که جنبه‌ی آموزشی دارند. این مقالات را غالباً از سایت pep-web دریافت و ترجمه می‌کنیم. این مقالات ویژه‌ی متخصصان و دانشجویان روانکاوی است.

مجله روانکاوی

مقالات بخش مجله روانکاوی مختص مخاطبانی است که آشنایی جدی با روانکاوی ندارند و صرفاً علاقمند به روانکاوی هستند. مقالات این بخش در دو دسته‌بندی کلی «تخصصی» و «عمومی» طبقه‌بندی شده است. مقالات عمومی مفاهیم روانکاوی به زبان ساده است و مقالات تخصصی مفاهیم روانکاوی به زبان کمی دشوارتر است. در این بخش همینطور «گزارش»، «مصاحبه» و «معرفی کتاب» نیز وجود دارد.

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
×