skip to Main Content
درباره‌ی تداعی

«تداعی» یک مفهوم آشنا در روانکاوی است. آنالیزان روی کاناپه دراز می‌کشد و آنالیست از او می‌خواهد که هر چه به ذهنش می‌آید بی کم و کاست و تا جای ممکن بدون سانسور بیان کند. این فرایند را تداعی آزاد می‌گویند. البته در روانکاوی معاصر در مورد پسوند «آزاد» کمی تردید وجود دارد. آیا اساساً تداعی می‌تواند آزاد و بدون سانسور باشد؟ جواب احتمالاً این است که این خیلی خوش‌بینانه است.

وجه تسمیه‌ی عنوان «تداعی» که ما برای مجموعه انتخاب کرده‌ایم، همین است. در تداعی تلاش می‌کنیم متون مرتبط با روانکاوی را بدون در نظر گرفتن رویکرد یا گرایش نویسنده‌ی متن در قالب مقالات آموزشی، تحلیلی، تکنیکی و نیز در قالب گزارش، معرفی کتاب و مصاحبه ارائه دهیم. متن‌ها را عمدتاً با جهت‌گیری تخصصی برمی‌گزینیم و سعی‌مان بر این است که عمده مقالات کلاسیک روانکاوی را ترجمه کنیم. در کنار این، مقالاتی را از مجلات معتبر برمی‌گزینیم که لزوماً تخصصی و آموزشی نیستند ولی به زبان ساده‌تر نوشته شده‌اند. تلاش‌مان بر این است که هر دو حوزه‌ی عمومی و تخصصی را در کنار هم پیش ببریم.

سعی ما این است که جریان‌های به روز و زنده‌ی روانکاوی را نیز پوشش دهیم، به ویژه‌ جریان‌هایی که برای جامعه‌ی فارسی‌زبان کمتر آشنا هستند. برای این هدف ما از افراد متعددی یاری می‌گیریم که تیم ترجمه‌ی ما را تشکیل می‌دهند.

بخش‌های مختلف تداعی

کلینیک روانکاوی

در کلینیک تداعی درمانگرانی را معرفی می‌کنیم که در حوزه‌ی روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی فعالیت می‌کنند و طبق سنت روانکاوی خود آموزش دیده‌اند، درمان شده‌اند و سوپرویژن می‌گیرند. در کلینیک تداعی امکان رزرو آنلاین وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به نیاز و رزومه‌ی درمانگران، یکی از همکاران ما را انتخاب و همان‌جا رزرو وقت را انجام دهید.

آموزش روانکاوی

بخش آموزش روانکاوی مربوط است به مقاله‌هایی که آموزشی هستند و غالباً از سایت pep-web می‌گیریم و ترجمه می‌کنیم. این مقالات ویژه‌ی متخصصین و دانش‌پژوهان روانکاوی است.

مجله‌ی روانکاوی

بخش مجله‌ی روانکاوی مربوط است به مقاله‌هایی که عمومی هستند و غالباً از نشریات بین‌المللی می‌گیریم و ترجمه می‌کنیم. این مقالات به طور خاص برای عموم مردم ترجمه می‌شوند ولی طبعاً متخصصین هم می‌توانند از آنها بهره‌مند می‌شوند.

پایه‌گذاران تداعی

مهدی میناخانی

هم‌مؤسس

ریحانه معصومی‌علاء

هم‌مؤسس
×Close search
Search
×