skip to Main Content
ویژگی‌های ساختار شخصیت سطح سایکوتیک | نانسی مک‌ویلیامز

ویژگی‌های ساختار شخصیت سطح سایکوتیک | نانسی مک‌ویلیامز

ویژگی‌های ساختار شخصیت سطح سایکوتیک | نانسی مک‌ویلیامز

ویژگی‌های ساختار شخصیت سطح سایکوتیک | نانسی مک‌ویلیامز

عنوان اصلی: Characteristics of Psychotic-Level Personality Structure
نویسنده: نانسی مک‌ویلیامز
انتشار در: کتاب تشخیص روانکاوانه
تاریخ انتشار: ۲۰۱۱
تعداد کلمات: ۲۱۷۰ کلمه
تخمین زمان مطالعه: ۱۸ دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

ویژگی‌های ساختار شخصیت سطح سایکوتیک

در انتهای طیف سایکوز، افراد از نظر درونی بسیار نااُمیدتر و نابسامان‌تر هستند. مصاحبه با یک بیمار عمیقاً آشفته می‌تواند از شرکت‌کننده‌ی یک بحث دلپذیر و آرام بودن تا دریافت‌کننده یک حمله آدم‌کشانه بودن، متفاوت باشد. به خصوص قبل از ظهور داروهای آنتی‌سایکوتیک در دهه‌ی ۱۹۵۰، تعداد کمی از درمانگران استعداد شهودی طبیعی و تاب‌آوری هیجانی این را داشتند که افرادی که در حالات سایکوتیک بودند را به طور چشمگیر درمان کنند. یکی از بهترین دستاوردهای سنت روانکاوی، استنباط نظم در هرج و مرج ظاهری و متعاقباً ارائه‌ی راه‌های پیشنهادی برای درک و کاهش رنج شدید افرادی بود که به راحتی می‌توان به آنها به مثابه دیوانه‌ای نااُمیدکننده و غیرقابل فهم بی‌اعتنایی کرد.

تشخیص بیمارانی که در حالت آشکار سایکوتیک هستند کار دشواری نیست: آنها توهمات، هذیان‌ها و عقاید انتساب دارند و تفکر آنها به نظر شنونده غیرمنطقی می‌آید. با این حال، افراد زیادی اطراف ما در حال قدم زدن هستند، که آشفتگی درونی اساسی آنها در سطح سایکوتیک به وضوح دیده نمی‌شود مگر اینکه تحت استرس قابل توجهی قرار گیرند. آگاهی از اینکه فرد با یک اسکیزوفرنیک «تعدیل شده» سروکار دارد، یا یک افسرده‌ای که در حال حاضر متمایل به خودکشی نیست و ممکن است دستخوش آرزوی هذیانی دوره‌ای برای مرگ باشد، می‌تواند بین پیشگیری و تشدید فاجعه تفاوت ایجاد کند. با اجرا یا نظارت بر درمان طولانی مدت بسیاری از بیماران بسیار دشوار و گاه «غیرقابل درمان»، متقاعد شده‌ام که درمانگران فداکار پیشگیری قابل توجهی انجام می‌دهند. ما از فروپاشی‌های روانی جلوگیری می‌کنیم، از خودکشی و قتل جلوگیری می‌کنیم و مردم را از بیمارستان دور می‌کنیم (این تأثیرات حیاتی درمان عمدتاً مستند نشده است؛ هیچ‌کس نمی‌تواند ثابت کند که از یک فاجعه جلوگیری کرده است، و منتقدان تمایل دارند استدلال کنند که اگر کسی ادعا می‌کند که از فروپاشی روانی جلوگیری کرده است، قریب به یقین به این خاطر است که بیمار در وهله‌ی اول واقعاً در معرض خطر سایکوز نبوده است.)

من با بسیاری از تحلیلگران این دیدگاه را به اشتراک می‌گذارم که تلقی کردن برخی افراد به عنوان کسانی که در دنیای درونی همزیستی-سایکوتیک یا به تعبیر کلاین (مثلاً، ۱۹۴۶) به طور مستمر در موضع «پارانوئید-اسکیزوئید» زندگی می‌کنند، مفید است، علیرغم این که ممکن است هرگز تشخیص سایکوز دریافت نکنند. عملکرد آنها گاه کاملاً تأثیرگذار و کارآمد است، اما فرد را گیج و عمیقاً وحشت‌زده نشان می‌دهند، و فکرشان بهم ریخته یا پارانوئید است. به عنوان مثال، مردی که با او کار می‌کردم، با ترسی آشکارا به من گفت که هرگز برای ورزش کردن به یک باشگاه خاص برنخواهد گشت: «یک نفر سه بار وسایلم را جابجا کرده است، بنابراین واضح است که من خواستنی نیستم.» دیگری عادت داشت هر وقت خیلی ناراحت می‌شد موضوع را به طور ناگهانی عوض می‌کرد. من در این مورد نظر دادم و او گفت: «اوه بله، می‌دانم که این کار را انجام می‌دهم.» از او پرسیدم که درک او از این الگو چیست و انتظار داشتم چیزی شبیه به این بود که بگوید «من برای بحث پیرامون آن آماده نیستم»، یا «خیلی آزاردهنده است» یا «نمی‌خواهم شروع کنم به گریه کردن»، اما او با لحنی که نشان می‌داد این امری بدیهی است گفت: «خب، می‌بینم که دارم به تو صدمه می‌زنم!» او غم هم‌دردی را در چهره من دیده بود و نمی‌توانست تصور کند که به من آسیبی نمی‌رساند.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست دسترسی ‌خواهید یافت. عضویت ویژه فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه از طریق فروشگاه مقالات تهیه کنید.

در این صفحه می‌توانید پلن‌های عضویت ویژه را مشاهده کنید و از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید.

اگر اکانت دارید از اینجا وارد شوید.

اگر اکانت ندارید از اینجا ثبت‌نام کنید.

0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
کپی‌برداری با روح روانکاوی ناسازگار است.
×