skip to Main Content
تعبیر رویا در روانکاوی معاصر | آموزش روانکاوی

تعبیر رویا در روانکاوی معاصر | آموزش روانکاوی

تعبیر رویا در روانکاوی معاصر | آموزش روانکاوی

تعبیر رویا در روانکاوی معاصر | آموزش روانکاوی

۱۱۳ سال پس از انتشار کتاب دوران‌ساز «تعبیر رویاها»ی زیگموند فروید، نشریه‌ی «روانکاوی معاصر» در سال ۲۰۱۳ ویژه‌نامه‌ای را منتشر کرد که در آن به دیدگاه‌های نو به تعبیر رویا در روانکاوی می‌پرداخت. این ویژه‌نامه شامل دو شماره بود که شماره‌ی اول آن به تئوری‌های تعبیر رویا (بیشتر از دیدگاه نوروسایکوآنالیسیس) می‌پرداخت و شماره‌ی دوم که شامل ۵ مقاله بود به روش‌های پرکتیکال تعبیر رویا در جلسات روانکاوی می‌پرداخت. ما شماره‌ی دوم آن ویژه‌نامه را ترجمه کرده‌ایم و به صورت یک کتابچه درآورده‌ایم.

ویژگی مهم این کتابچه‌ی ۱۷ هزار کلمه‌ای این است که کاملاً به صورت پرکتیکال نشان می‌دهد که روانکاوان معاصر، رویاها را به چه صورت در جلسات تعبیر می‌کنند. ماجرا از این قرار است که دکتر «گالیت اتلس» ۴ رویای اصلی یکی از مراجعانش به نام «سوفی» را ارائه می‌دهد و اشاره می‌کند که این رویاها را به چه صورت تعبیر کرده است. فرایند اصلی تحلیل سوفی با همین تعبیر رویاهاست که موجب رشد او می‌شود. پس از ارائه‌ی این مورد، ۳ روانکاو دیگر با رویکردهای مختلف (لکانی، ارتباطی، آبجکت ریلیشنز) به تعبیر رویاهای سوفی می‌پردازند و در نهایت در مقاله‌ی نهایی، گالیت اتلس به تعبیرهای داده شده توسط دیگر روانکاوان پاسخ می‌دهد.

گمان ما این است که این کتابچه برای درمانگران در هر سطحی راهگشاست. نکته‌سنجی روانکاوان این میزگرد تحلیلی موجب شده که مخاطب پس از مطالعه‌ی تحلیل‌ها و تعبیرها، ویژن تازه‌ای به تعبیر رویا در جلسات روانکاوی خودش داشته باشد.

مقاله‌های اصلی از سایت pep-web قابل دریافت هستند ولی نیاز به ثبت‌نام و پرداخت اشتراک سالیانه دارد. با توجه به اینکه طبق قوانین کپی‌رایت سایت پپ‌وب امکان اشتراک‌گذاری فایل اصلی با دیگران وجود ندارد، ما امکان به اشتراک‌گذاری فایل اصلی را نداریم. تلاش کرده‌ایم که به متن وفادار بمانیم و تا جای ممکن تغییری در متن ایجاد نکنیم.

پی‌نوشت: سپاسگزار شما خواهیم بود اگر شما نیز حق کپی‌رایت را رعایت کرده و فایل ترجمه شده را با دیگران به اشتراک نگذارید و ممنون شما خواهیم بود اگر برای معرفی به دیگران همین صفحه‌ی دانلود فایل را به اشتراک بگذارید.

کلینیک روانکاوی

This Post Has 2 Comments
  1. با سلام،
    آیا این کتابچه برای کسی که دوست دارد بتواند رؤیاهای خودش را تعبیر کند و از این طریق ناخودآگاه خودش را ببیند و خود را بشناسد هم مفید است یا فقط به‌درد روان‌درمان‌گران می‌خورد؟

    1. سلام
      این مقاله‌ها تخصصی هستند و برای فردی که به ادبیات روانکاوی ناآشناست کمی غریبه خواهد آمد. با وجود این و با توجه به اینکه تعبیر رویاها در این مقالات بر اساس چند نمونه از رویاهاست ممکن است برای فهم شما از کارکرد رویاها کارآمد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search