skip to Main Content
یادداشت‌هایی در مورد تئوری اسکیزوفرنیا | ویلفرد بیون

یادداشت‌هایی در مورد تئوری اسکیزوفرنیا | ویلفرد بیون

یادداشت‌هایی در مورد تئوری اسکیزوفرنیا | ویلفرد بیون

یادداشت‌هایی در مورد تئوری اسکیزوفرنیا | ویلفرد بیون

عنوان اصلی: Notes on the theory of schizophrenia
نویسنده: ویلفرد بی‌یان
انتشار در: نشریه‌ی بین‌المللی روانکاوی
تاریخ انتشار: ۱۹۵۴
تعداد کلمات: ۴۶۲۰ کلمه
تخمین زمان مطالعه: ۳۹ دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

یادداشت‌هایی در مورد تئوری اسکیزوفرنیا 

مقدمه

در این مقاله کاربرد زبان در بیمار اسکیزوفرنیک و تأثیر آن بر تئوری اسکیزوفرنیا و شیوه‌ی تحلیل بیمار را مورد بحث و بررسی قرار خواهم داد. در اینجا باید اعلام کنم که خود را مدیون نظرات روانکاوانی می‌دانم که در رشد دیدگاه‌های من نقش داشته‌اند و در فرصت مناسب به بررسی آنها می‌پردازم. در حال حاضر نمی‌توانم این کار را انجام دهم، اما باید برای درک بهتر آنچه می‌گویم، توضیح دهم حتی در مواردی که به طور مشخص به این واقعیت اشاره نمی‌کنم، آثار ملانی کلاین جایگاه ویژه‌ای در دیدگاه‌های من در مورد تئوری روانکاوانه‌ی اسکیزوفرنیا دارد. فرض بر این است که اصطلاحاتی مانند «همانندسازی فرافکنانه» و «پارانوئید» و «موضع افسرده‌وار» به واسطه‌ی آثار وی شناخته شده هستند.

به نظر می‌رسد که بررسیِ تفکر کلامی هنگام پرداختن به این موضوع، خطر غفلت از ماهیت روابط اُبژه‌ای اسکیزوفرنیک در پی داشته باشد. بنابراین در اینجا باید تأکید کنم که به نظر من خصوصیات روابط اُبژه‌ای اسکیزوفرنیک، ویژگی برجسته‌ی اسکیزوفرنی است. اهمیت نکاتی که می‌خواهم بیان کنم، در ظرفیت آنها برای روشن کردن ماهیت این رابطه‌ی اُبژه‌ای نهفته است که در واقع تابعی (subordinate function) از آن‌هاست.

این اطلاعات از تحلیل و آنالیز شش بیمار به دست آمده‌اند؛ دو نفر معتاد به مواد مخدر بودند، یکی از آنها حالت اضطراب وسواسی با ویژگی‌های اسکیزوئید داشت، و سه نفر باقیمانده مبتلا به اسکیزوفرنی بودند که همگی دچار نوعی توهم بودند که در طی یک دوره زمانی بین چهار و پنج سال تحلیل کاملاً مشخص بود. از این سه نفر، دو مورد از ویژگی‌های برجسته‌ی پارانوئید برخوردار بودند و یک نفر نشانه‌های افسردگی را نشان می‌داد.

در اینجا از روش تحلیل روانی که معمولاً برای بیماران نوروتیک استفاده می‌کنم، فاصله نگرفته‌ام، باید همیشه مراقب بود که جنبه‌های مثبت و منفی انتقال در نظر گرفته شوند.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست دسترسی ‌خواهید یافت. عضویت ویژه فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه از طریق فروشگاه مقالات تهیه کنید.

در این صفحه می‌توانید پلن‌های عضویت ویژه را مشاهده کنید و از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید.

اگر اکانت دارید از اینجا وارد شوید.

اگر اکانت ندارید از اینجا ثبت‌نام کنید.

مجموعه مقالات ویلفرد بی‌یان
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
×