skip to Main Content
انتقال | بتی جوزف | آموزش روانکاوی

انتقال | بتی جوزف | آموزش روانکاوی

انتقال | بتی جوزف | آموزش روانکاوی

انتقال | بتی جوزف | آموزش روانکاوی

بتی جوزف

انتقال (TRANSFERENCE) یکی از مهمترین مفاهیم در طول تاریخ روانکاوی بوده است و بیراه نخواهد بود اگر بگوییم که یکی از پویاترین مفاهیم نیز در طول این زمان بوده است. زیگموند فروید پس از مواجهه با «دورا» بود که به اهمیت آن پی برد. هرچند که تا مدت‌ها گمان می‌کرد که انتقال مانع تحلیل است. اما هم او و هم اخلاف او خیلی زود متوجه شدند که دیدن انتقال به مثابه نوعی مقاومت، آن‌ها را از بخش مهمی از فرایند تحلیل دور نگه می‌دارد، از این رو روز به روز به اهمیت انتقال افزوده شد تا جایی که در روانکاوی معاصر و در جلسات روانکاوی در دنیای کنونی کمتر درمانگری است که به انتقال در جلسه نپردازد.

نقطه‌ی اوج پرداختن به مفهوم انتقال را بایستی در سال ۱۹۸۵ جستجو کرد. آن‌جا که بتی جوزف یکی از درخشان‌ترین مقاله‌ها در زمانه‌ی خود را درباره‌ی انتقال نوشت و تبدیل به یکی از مهمترین مقاله‌های تاریخ روانکاوی شد. جوزف در این مقاله با ارائه‌ی سه مورد بالینی به شرح و بسط استفاده از انتقال و به ویژه انتقال به مثابه «وضعیت تام» می‌پردازد. او با الهام از ایده‌ی ملانی کلاین توصیف می‌کند که انتقال چگونه در هیبتی تمام و کمال در اتاق درمان حاضر می‌شود و اثر خود را در تعامل بین روانکاو و آنالیزان در کلام و در عمل نشان می‌دهد.

این مقاله یکی از پر ارجاع‌ترین مقاله‌های روانکاوی در طول این سی و اندی سال در مطالعات روانکاوی بوده است و در بخش پربازدیدترین مقالات pep-web مقام پنجم را داراست.

بخش‌هایی از این مقاله‌ی مهم:

طبق تعریف، وضعیت تام باید شامل هر چیزی باشد که بیمار به درون رابطه می‌آورد. آن‌چه او با خود به همراه می‌آورد را به بهترین نحو می‌توان با تمرکز توجه بر اتفاقاتی که درون رابطه رخ می‌دهند سنجید، این که چگونه او از درمانگر در راستا و فراسوی آن‌چه می‌گوید استفاده می‌کند. بیشتر درک ما از انتقال، از خلال درک ما از این به دست می‌آید که چگونه بیماران‌مان بر ما کنش می‌کنند تا به دلایل گوناگون چیزهایی را احساس کنند؛ چگونه آن‌ها سعی می‌کنند ما را به سیستم‌های دفاعی خود بکشانند؛ چگونه ناخودآگاه با ما در انتقال برون‌کنش‌نمایی می‌کنند و سعی دارند ما را نیز وادار کنند با آن‌ها برون‌کنش‌نمایی کنیم؛ چگونه سویه‌هایی را از دنیای درونی خود انتقال می‌دهند که از دوران نوزادی ساخته شده‌اند –تجربیاتی اغلب فراسوی استفاده از کلمات که در دوران کودکی  و بزرگسالی گسترش یافته است، و اغلب فقط می‌توانیم از طریق احساساتی که در ما از طریق انتقال متقابل ما به معنای وسیع کلمه برانگیخته می‌شود، درک کنیم.

انتقال متقابل، احساساتی که در درمانگر برانگیخته می‌شوند، مانند خود انتقال در اصل مانعی در برابر کار تحلیلی قلمداد می‌شد، اما در حال حاضر انتقال متقابل را نیز به همین معنای وسیع نه دیگر یک مانع بلکه ابزاری ضروری از فرایند تحلیلی می‌دانیم. علاوه بر این، مفهوم استفاده از ما و مفهوم چیزی که دائما در حال وقوع است، اگر بتوانیم از آن آگاهی یابیم، بسیاری از دیگر جنبه‌های انتقال را می‌گشاید، چیزی که می‌خواهم بعداً مورد بحث قرار دهم. برای مثال، حرکت و تغییر جنبه‌ای ضروری از انتقال است، به طوری که هیچ تفسیری را نمی‌توان تفسیر یا توضیحی خالص دانست، بلکه باید در بیمار به طریقی طنین‌انداز شود که مختص به او و شیوه‌ی عملکرد او است؛ سطح عملکرد بیمار در هر لحظه و ماهیت اضطراب‌های او را به بهترین نحو می‌توان با تلاش برای آگاهی از این که چگونه انتقال فعالانه مورد استفاده قرار می‌گیرد سنجید؛ تغییراتی که در انتقال محسوس می‌گردند بخشی ضروری از آن چیزی هستند که عاقبت باید به تغییر روانی واقعی منجر شود. چنین نکاتی به مراتب روشن‌تر می‌شود اگر ما از منظر انتقال وضعیت‌های تام بیاندیشیم.

مقاله‌ی اصلی از سایت pep-web قابل دریافت است ولی نیاز به ثبت‌نام و پرداخت اشتراک سالیانه دارد. با توجه به اینکه طبق قوانین کپی‌رایت سایت پپ‌وب امکان اشتراک‌گذاری فایل اصلی با دیگران وجود ندارد، ما امکان به اشتراک‌گذاری فایل اصلی را نداریم. تلاش کرده‌ایم که به متن وفادار بمانیم و تا جای ممکن تغییری در متن ایجاد نکنیم. صرفاً مقاله را به چند بخش تقسیم کرده‌ایم (بدون هیچ تغییری) تا مفاهیم در ذهن خواننده طبقه‌بندی شود.

پی‌نوشت: سپاسگزار شما خواهیم بود اگر شما نیز حق کپی‌رایت را رعایت کرده و فایل ترجمه شده را با دیگران به اشتراک نگذارید و ممنون شما خواهیم بود اگر برای معرفی به دیگران همین صفحه‌ی دانلود فایل را به اشتراک بگذارید.

۱۹۰,۰۰۰ ریال – خرید

کلینیک روانکاوی

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search