skip to Main Content
روانکاوی به ریشه‌ی مشکل می‌رسد.

روانکاوی به ریشه‌ی مشکل می‌رسد.

روانکاوی به ریشه‌ی مشکل می‌رسد.

روانکاوی به ریشه‌ی مشکل می‌رسد.

عنوان اصلی: psychoanalysis Gets to the root of the problem
نویسنده: الکساندرا ساکس
انتشار در: سایکالجی تودی
تاریخ انتشار: 2018
تعداد کلمات: 900 کلمه
تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

روانکاوی به ریشه‌ی مشکل می‌رسد.

بیماران با معماهای مأیوس‌کننده‌ای به نزد من می‌آیند، همچون «سه دوست پسر آخرم به من خیانت کردند. چرا من مدام عاشق آدم‌های اشتباه می‌شوم؟» یا «هر زمان که ناکام می‌شوم سر رئیسم فریاد می‌زنم، و اکنون از اخراج شدن می‌ترسم». آن‌ها همچنین با احساسات و افکاری که همراه با رنج شخصی است نزد من می‌آیند. به عنوان مثال «هر بار که به آینه نگاه می‌کنم، احساس می‌کنم زشت هستم».

اغلب، آن‌ها ساعت‌ها صرف اندیشیدن در مورد این مسائل کرده‌اند، و معمولا به دنبال مشاوره از دوستان و خانواده هستند. شاید حتی در بخش خودیاری کتاب‌فروشی هم هزینه صرف کرده باشد. بسیاری از آن‌ها حتی سایر درمان‌های مختصرتر و هدفمندتر را نیز امتحان کرده‌اند، اما هنوز تسکین نیافته‌اند. بنابراین اکنون تصمیم گرفته‌اند انرژی بیشتری در یک فرآیند عمیق‌تر بگذارند، به امید این که بتواند به کشف علل بنیادین مشکلات آنها کمک کند.

روانکاوی به چه شکل است؟

اکثر ما مسحور تصاویری که از فروید و دفترش دیده‌ایم می‌شویم: یک نیمکت چرمی، قالیچه‌های گرد و خاکی، و پیرمردی سفیدپوست، ریشو و پیپ به لب، که از بالای عینک خود به دقت نگاه می‌کند. شاید کاریکاتوری از یک کارتون در نیویورکر از کسی را تصور می‌کنید که مرموز، خارج از دسترس، و جزو از ما بهتران است. یا شاید روانکاوی را از فیلمی به خاطر می‌آورید که ظاهراً می‌تواند ذهن شما را بخواند و تمام امیدها، ترس‌ها، شیاطین و اسرار شما را نظاره کند.

خب، خبرهای خوب در راه است – روانکاوی امروزه برای تغییر و تحول آماده است. روانکاوی دارد روز به روز بیشتر به تلاشی بدل می‌شود که هر دو بیمار و روانکاو در آن نقش دارند. روزهایی که روانکاوان از بالا به بیماران می‌نگریستند انگار که بهتر از بیماران مسایل را می‌دانند، سپری شده‌اند. امروزه روانکاوی بیشتر شبیه گفتگویی با درمانگر است، که بیشتر مانند یک راهنما عمل می‌کند تا یک خدا. حال بحران دیگری وجود دارد، بحران هویت مربوط به این که چه کسی روانکاو می‌شود. امروزه روانکاوان شامل زنان، رنگین‌پوستان، دگرباشان و از فرهنگ‌های سراسر جهان هستند.

انواع مختلف درمان‌های گفتار محور

اشکال دیگر درمان گفتار محور طراحی می‌شوند که در عرض چند هفته یا چند ماه هدفمند، کارآمد و مفید باشند. به نظر خیلی خوب می‌رسد، اینطور نیست؟ من موافقم. درمان‌های مختصر که به منظور کمک به مردم برای تسکین رنج‌ها و علائم آن‌ها طراحی می‌شوند، زمینه‌ی پیشرفت حوزه‌ی ما را فراهم آورده و به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان کمک کرده‌اند. در اینجا فهرستی از برخی اشکال مفید و کوتاه-مدت درمان که با روانکاوی متفاوت اما همچنین مرتبط هستند آورده شده است:

  • درمان شناختی رفتاری (CBT)
  • درمان رفتاری
  • درمان رفتار دیالکتیکی (DBT)
  • درمان بین فردی (IPT)
  • روان‌درمانگری حمایتی

درمان‌های روانکاوانه یا روان‌پویایی نیز برای کمک به شما طراحی شده‌اند تا خودتان را بهتر درک کنید، و نهایتاً، احساس بهتری داشته باشید. درمان مبتنی بر این مفهوم است که عوامل ناآگاه یا «نقاط کور» بر هیجانات و رفتار ما تأثیر می‌گذارند. هدف از درمان اینست که به شما کمک کند تا درک کنید این نقاط کور چگونه شما را از دیدن واضح چیزها بازمی‌دارند، و این نوع نگرش ناواضح چگونه به عواطف دردناک یا تجربیات ناراحت‌کننده یا ناخوشایند مکرر منجر می‌شود. اغلب تمرکز روی صحبت کردن در مورد دوران کودکی و گذشته‌ی شما است، تا درک کنید خاطرات و تجربیات پیشین شما چگونه به مشکلات فعلی شما مرتبط است.

روانکاو همراهی است که به شما کمک می‌کند هشیارتر شوید، او به شما کمک می‌کند تا دریابید الگوهای رفتار چطور در جلسات درمانی، ظهور و جریان پیدا می‌کنند. این فرآیند، یعنی انتقال، به شما کمک می‌کند تا رفتار خود را هم با روانکاو و هم باسایر افراد بهتر بشناسید و الگوهای موجود در زندگی واقعی خود را بهتر درک کنید. این نوع از درمان طراحی شده است که به شما کمک کند پاسخ‌های خودتان را با تسهیل ماهرانه‌ی درمانگرتان کشف کنید.

روانکاوی معمولا درمان آهسته‌تری است که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد، و اغلب شامل جلسات بیشتر از هفته‌ای یک بار با درمانگرتان می‌شود. باید پذیرفت که در فشارکاری امروزه که به ندرت به نیروی کاری‌شان مرخصی استعلاجی برای بیماری‌هایی مثل آنفولانزا می‌دهند، گنجاندن قرار ملاقات منظم برای سلامت روان در برنامه‌ی شما می‌تواند بسیار دشوار باشد. برای تغییر سیاست‌های دولت و همچنین شرکت‌های بیمه برای قابل دسترس ساختن تمام اشکال این دسته درمانها برای هر کسی که به آن نیاز دارد، کار بسیار بیشتری باید انجام شود. در عین حال، تعدادی از موسسات آموزشی روانکاوی، کلینیک‌های کم هزینه و مراجعه با گزینه‌های کاهش هزینه برای افراد دارای امکانات محدود مالی ارائه می‌دهند.

مانند کار کردن با باغبان

انجمن روانکاوی آمریکا تصمیم گرفت که زمان آن فرارسیده تا داستان ما را با تصویر جدیدی از روانکاوی امروز، تکمیل و بازگو کند. اولین اقداممان جدیدترین ویدئوی ما، «رسیدن به ریشه‌ی مشکل»، است که ما در آن از قیاس باغبان و درخت برای نشان دادن ذات رابطه‌ی مدرن میان روانکاو و بیمارش استفاده می‌کنیم.

روانکاوان در مورد ریشه‌های مشکلات کنجکاو هستند. ما در مقام درمانگر، مانند باغبانان با بیماران کار می‌کنیم تا عمیق حفاری کنند، علف‌های هرز را از بین ببرند و خاک را تغذیه کنند تا این که درختان و گیاهان بتوانند دوباره رشد کنند. ما بیماران را تشویق می‌کنیم تا برای صحبت آزادانه تعریف داستان‌ها و خاطراتشان وقت بگذارند و اجازه دهند تا افکارشان آزادانه و رها جاری شوند. به طور کلی می‌توان گفت روانکاوی فرآیندی است که گرچه به آرامی اما به یقین می‌تواند به شما در درک بهتر خودتان کمک کند، که از علائم عاطفی دردناک آسوده شوید، و روابط شخصی خود را بهبود ببخشید.

(ویدئو مستقیماً از یوتیوب به اشتراک گذاشته شده است. برای مشاهده فیلترشکن خود را روشن کنید)

این مقاله با عنوان «psychoanalysis Gets to the root of the problem» در سایت سایکالجی تودی منتشر شده و توسط تیم تداعی ترجمه شده و در تاریخ  در ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ بخش مجله وب‌سایت گروه روانکاوی تداعی منتشر شده است.
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
کپی‌برداری با روح روانکاوی ناسازگار است.
×