skip to Main Content
میل جنسی مادرانه | آندره گرین

میل جنسی مادرانه | آندره گرین

میل جنسی مادرانه | آندره گرین

میل جنسی مادرانه | آندره گرین

عنوان اصلی: Maternal Sexuality
نویسنده: آندره گرین
انتشار در: کتاب The Chains of Eros
تاریخ انتشار: ۱۹۹۷
تعداد کلمات: ۱۲۲۷ کلمه
تخمین زمان مطالعه: ۷ دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه تداعی

میل جنسی مادرانه

مفاهیم آنگلوساکسونیِ رشد، وقتی به صورت انتقادی مورد بررسی قرار می‌گیرند، سطحی جمعی از انکار را آشکار می‌سازند. درست مانند کودک در بدو تولد، آنها جلوی این حقیقت را می‌گیرند که مادر یک زن است. آیا این قدرت سکولار مریم باکره در غرب است که مسئول این زدون میل جنسی گسترده از تصویر مادرانه است؟ یا ثمره لقاح پاک -تصور قدیس آن از باکره- از یک فانتزی عمومی‌تر حمایت می‌کند که مادر از لذت‌های یک زن چیزی نمی‌داند؟ هنوز تقابل کلیشه‌ای مامان و فاحشه تا نظریه‌پردازی‌های روانکاوی معاصر ادامه دارد. آیا این مسئله بازگشت دیگری از پیوریتانیسم[۱] است؟ من روانشناسی‌گرایی را نیز در اتهام خود گنجانده‌ام که ترجیح می‌دهد مسئله‌ی شرم‌آور ظهور زودرس زندگی لیبیدویی در کودکان و مواجهه‌اش با آن اُبژه صرف‌نظر کند.

اگر مجاز است که در نوزاد طرح‌های اولیه‌ای از زندگی جنسی را شناسایی کنیم، اشارات اولیه‌ای درباره‌ی لیبیدو که بعداً شکوفا می‌شود، آنگاه قابل توجه است که تصویر مادرانه که در رابطه مادر-کودک وجود دارد کاملاً از میل جنسی زدوده شده است. با وجود صمیمیت تنانه‌ای که طرفین این زوج را به هم مرتبط می‌کند، در نهایت با تصویری از یک مادر سرد مواجه می‌شویم. اگر به او حقِ داشتن سائق غریزی داده شود، به سختی سائق‌های غریزیِ شهوانی را شامل می‌شود.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست دسترسی ‌خواهید یافت. عضویت ویژه فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه از طریق فروشگاه مقالات تهیه کنید.

در این صفحه می‌توانید پلن‌های عضویت ویژه را مشاهده کنید و از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید.

اگر اکانت دارید از اینجا وارد شوید.

اگر اکانت ندارید از اینجا ثبت‌نام کنید.

مجموعه مقالات پیرامون سکسوالیته
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
کپی‌برداری با روح روانکاوی ناسازگار است.
×