skip to Main Content
رومانس‌های خانوادگی | زیگموند فروید

رومانس‌های خانوادگی | زیگموند فروید

رومانس‌های خانوادگی | زیگموند فروید

رومانس‌های خانوادگی | زیگموند فروید

عنوان اصلی: FAMILY ROMANCES
نویسنده: زیگموند فروید
انتشار در: نسخه معیار مجموعه آثار روانشناختی زیگموند فروید
تاریخ انتشار: ۱۹۰۸
تعداد کلمات: ۱۵۸۰ کلمه
تخمین زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

رومانس خانوادگی[۱] (۱۹۰۹) (۱۹۰۸)

(تاریخ احتمالی نگارش ۱۹۰۸)

با بزرگ شدن یک فرد، رهایی او از نفوذ و اقتدار والدینش، یکی از ضروری‌ترین و در عین حال دردناک‌ترین تاثیرات و نتایجی است که در مسیر رشد او به وجود می‌آید. کاملاً ضروری است که آن رهایی اتفاق بیفتد، و ممکن است فرض شود که هرکسی که به یک حالت عادی[۲] رسیده باشد، تا حدودی به این موقعیت دست یافته است. در واقع، کل پیشرفت جامعه بر تقابل بین نسل‌های متوالی استوار است. به عبارت دیگر، گروهی از روان‌رنجورها (نوروتیک‌ها) وجود دارند که مشخصه‌ی بیماری آنها، شکست در انجام این ماموریت است.

برای یک کودک کوچک، والدینش در ابتدا تنها مرجع و منبع همه‌ی باورها هستند. شدیدترین و مهم‌ترین آرزوی کودک در سالهای اولیه زندگی‌اش این است که مانند والدینش (یعنی، والدی از جنس خود) باشد و مانند پدر و مادرش بزرگ باشد. اما افزایش رشد فکری، نمی‌تواند به کودک در کشف تدریجیِ طبقه و جایگاهی که والدینش به آن تعلق دارند، کمک کند. او با والدین دیگر آشنا می‌شود و آنها را با پدر و مادر خودش مقایسه می‌کند، و بدین ترتیب، حق تردید نسبت به خصوصیات بی‌نظیر و منحصر به فردی که به آنها نسبت داده بود، به دست می‌آورد. اتفاقات کوچکی در زندگی کودک که باعث نارضایتی او می‌شود، موجب تحریک او برای شروع انتقاد از والدینش می‌شود، و برای حمایت از نگرش انتقادی‌اش، از اطلاعاتی که در مورد برتری‌های والدین دیگر نسبت به والدینش به دست آورده است، استفاده می‌کند.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست دسترسی ‌خواهید یافت. عضویت ویژه فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه از طریق فروشگاه مقالات تهیه کنید.

در این صفحه می‌توانید پلن‌های عضویت ویژه را مشاهده کنید و از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید.

اگر اکانت دارید از اینجا وارد شوید.

اگر اکانت ندارید از اینجا ثبت‌نام کنید.

مجموعه مقالات نظری فروید
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
کپی‌برداری با روح روانکاوی ناسازگار است.
×