skip to Main Content
تفسیر رؤیا در روانکاوی معاصر | بخش دوم

تفسیر رؤیا در روانکاوی معاصر | بخش دوم

تفسیر رؤیا در روانکاوی معاصر | بخش دوم

تفسیر رؤیا در روانکاوی معاصر | بخش دوم

عنوان اصلی: Lacan on the Royal Road
نویسنده: دبورا آنا لوپ‌نیتز
انتشار در: نشریه‌ی روانکاوی معاصر
تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
تعداد کلمات: ۱۹۰۰ کلمه
تخمین زمان مطالعه: ۱۶ دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

لکان در شاهراه

اگر بخش اول این مجموعه را هنوز نخوانده‌اید ابتدا آن را بخوانید، این سری مقالات به هم مرتبط هستند: تفسیر رؤیا در روانکاوی معاصر-بخش اول

 تا حد زیادی می‌توان کار ژاک لکان را به مثابه چالشی پایدار برای بنیان روانکاوی شناخت، چیزی که او به عنوان تخریب پروژه رادیکال فروید در نظر می‌گرفت. به یاد داشته باشید، با وجود اینکه فروید گفته بود بدترین آموزش ممکن برای یک روانکاو، مدرسه پزشکی است (فروید، ب ۱۹۲۶/۱۹۵۰)، گروه آمریکایی تصمیم گرفتند که تنها پزشکان می‌توانند روانکاو شوند. این نقض غیرمنطقی تا زمان پرونده مشهور انجمن روانکاوی آمریکایی ولش.وی[۱] در سال ۱۹۸۶ ادامه یافت.

همچنین به یاد داشته باشید که فروید شجاعانه برای از بین بردن نگاه پاتولوژی-محور به هم‌جنس‌خواهی تلاش کرد و اصرار داشت که همه‌ی‌ ما با تمایلات دوجنس‌گرایانه متولد می‌شویم. عقده‌ی ادیپ در هر فرد دو جنبه دارد –هم‌جنس و جنس مخالف. متاسفانه، داستان جنسیت یکسان -که براساس آن هر پسربچه‌ای خواهان پدرش است و مادرش را به عنوان رقیب می‌بیند- از اکثر فعالیت‌ها و آموزش‌های روانکاوی حذف شده است.

حذف نامنصفانه‌ی این بخش‌ها از روانکاوی باعث عصبانیت لکان شده بود. او به صورت پیش‌داورانه‌ای نگران این بود که روانشناسان ایگو، بیش از همه خواهان کمک به مردم برای تطابق با هنجارهای اجتماعی شوند، و پیگیری مصرانه‌ی حقیقت ناخودآگاه -از جمله تحلیل رؤیاها- فراموش شود. گفتم «پیش‌داورانه[۲]» چون متوجه شدم بسیاری از بیماران و سوپروایزی‌ها که از قبل مورد روانکاوی قرار گرفته‌اند و برای درمان می‌آیند، می‌پرسند «فکر می‌کنید رؤیاها مهم هستند؟ روانکاو من به این موضوع علاقه نشان نمی‌داد». جین وولف برنشتاین (۱۹۹۹) اشاره کرده که به دلیل ارزش‌دهی بیش از حد به انتقال متقابل به عنوان «شاهراه جدید به سوی ناخودآگاه»، عمل رؤیا کنار گذاشته شده است.

در طول دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰، لکان بر روی «بازگشت به فروید» کار کرد (او غالباً با این گفته شناخته می‌شود که: به خودتان مربوط است که لکانی باشید، خودم شخصاً فرویدی هستم). بنابراین وقتی می‌گویم روش لکانیِ تعبیر خواب، روش فرویدی است، متعجب نخواهید شد.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی گروه روانکاوی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در گروه تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی که در حال حاضر بیش از ۳۰۰ مقاله‌ی تخصصی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست است دسترسی ‌خواهید یافت. اشتراک فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد.

همینطور گروه تداعی این فضا را برای اعضای ویژه فراهم می‌آورد که از یک محیط آموزشی آنلاین متنی و ویدئویی بهره ببرند و توانمندی درمانگری خود را افزایش دهند. با عضویت ویژه شما به تمام محتوای متنی تداعی دسترسی خواهید داشت. در نظر داشته باشید که با عضویت ویژه شما صرفاً امکان مطالعه‌ی مقالات در سایت را خواهید داشت. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه تهیه کنید.

مضاف بر این، امکان گفتگو در کامنت‌ها و پرسش و پاسخ صرفاً برای اعضای ویژه‌ی گروه تداعی مقدور است.

از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید و اگر تمایل داشتید تا وارد سیستم آموزش آنلاین تداعی شوید از صفحه‌ی عضویت وارد اکانت‌تان شوید و عضویت ویژه را فعال کنید.

عضویت در گروه روانکاوی تداعی

+ مجموعه مقالات تحلیل رؤیا
2 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.