skip to Main Content
موضع پارانوئید چیست؟

موضع پارانوئید چیست؟

موضع پارانوئید چیست؟

موضع پارانوئید چیست؟

عنوان اصلی: Paranoid Position
نویسنده: لاپلانش و پونتالیس
انتشار در: THE LANGUAGE OF PSYCHO-ANALYSIS
تاریخ انتشار: 1998
تعداد کلمات: ۷۳۰ کلمه
تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

موضع پارانوئید | paranoid position

به گفته ملانی کلاین، حالتی از روابط اُبژه‌ای که مختص چهار ماه نخست زندگی است، اما ممکن است بعدها در دوران کودکی و به‌ویژه در حالات پارانویا و اسکیزوفرنیا در بزرگسالی با آن برخورد شود.

موضع پارانوئید دارای مشخصه‌های ذیر است: غرایز پرخاشگرانه از ابتدا شانه‌به‌شانه‌ی غرایز لیبیدویی وجود دارند و به طور خاص قدرتمند هستند؛ اُبژه تکه‌پاره است (عمدتاً پستان مادر) و دو قسمت شده است: «اُبژه‌ی خوب» و «اُبژه‌ی بد»؛ فرایندهای روانی غالب درون‌فکنی و برون‌فکنی هستند؛ اضطراب، که شدید است، از نوع گزند و آسیب است (ویران شدن توسط اُبژه‌ی بد).

ابتدا لازم است توضیحی درباره‌ی استفاده از این کلمه بدهیم. در واژگان روانپزشکی (آلمانی) به‌جای‌مانده از کریپلین، صفت «پارانوئید» برای نوعی از اسکیزوفرنی شبیه به پارانویا که در آن هذیان وجود دارد، اما عمدتاً در ارتباط با گسست، با پارانویا متفاوت است استفاده می‌شود. با ‌وجود این، کاربرد انگلیسی این کلمه در حفظ این تمایز موفق نبوده است: پارانوئید و پارانویا بدون این‌که میان آن‌ها تمایزی گذاشته شود به کار برده می‌شوند، چه خود پارانویا باشد چه اسکیزوفرنی پارانوئید، تفاوتی ندارد.

وقتی ملانی کلاین از واژه‌ی «پارانوئید» برای مشخص‌کردن جنبه‌ی گزند و آسیب این دو اختلال استفاده می‌کند نیز قصد او به چالش کشیدن تمایز میان این دو بیماری در دسته‌بندی بیماری‌ها نیست؛ در حقیقت او با صحبت درباره یک «دوره گزند و آسیب» شروع کرده بود. او در آخرین نوشتارش از اصطلاح «موضع پارانوئید-اسکیزوئید» استفاده کرده است – واژه نخست بر مشخصه گزند و آسیب اضطراب تکیه می‌کند و دومی بر ماهیت اسکیزوئید مکانیزم‌های مؤثر.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست دسترسی ‌خواهید یافت. عضویت ویژه فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه از طریق فروشگاه مقالات تهیه کنید.

در این صفحه می‌توانید پلن‌های عضویت ویژه را مشاهده کنید و از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید.

اگر اکانت دارید از اینجا وارد شوید.

اگر اکانت ندارید از اینجا ثبت‌نام کنید.

مجموعه مقالات مفاهیم روانکاوی
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
کپی‌برداری با روح روانکاوی ناسازگار است.
×