skip to Main Content
روانشناسی ساختاری و واپس‌رانی ساختارها | رانلد فیربرن

روانشناسی ساختاری و واپس‌رانی ساختارها | رانلد فیربرن

روانشناسی ساختاری و واپس‌رانی ساختارها | رانلد فیربرن

روانشناسی ساختاری و واپس‌رانی ساختارها | رانلد فیربرن

عنوان اصلی: STRUCTURE PSYCHOLOGY AND THE REPRESSION OF STRUCTURES
نویسنده: رانلد فیربرن
انتشار در: Psychoanalytic Studies of the Personality
تاریخ انتشار: ۱۹۵۲
تعداد کلمات: ۱۰۹۰ کلمه
تخمین زمان مطالعه: ۹ دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

روانشناسی ساختاری و واپس‌رانی ساختارها

پیش‌درآمد: مقاله‌ی پیش‌رو بخش دوم فصل چهارم کتاب «مطالعات روانکاوانه‌ی شخصیت» نوشته‌ی رانلد فیربرن است. فصل چهارم این کتاب با عنوان «تبیین ساختار درون‌روانی بر مبنای روابط اُبژه‌ای» که در سال ۱۹۴۴ نوشته شده، مهمترین فصل کتاب است و ما تصمیم گرفتیم که این فصل طولانی را در چند بخش ترجمه و منتشر کنیم. بخش اول با محوریت روانشناسی تکانه را پیش‌تر ترجمه کرده‌ایم که می‌توانید از اینجا بخوانید، بخش دوم با محوریت رواشناسی ساختاری و کارکرد ایگو پیش‌روی شماست. پی‌دی‌اف کل فصل پس از اتمام بخش‌ها در سایت قرار خواهد گرفت.

پس از دستیابی به موقعیت مورد نظر، بدیهی است که اکنون باید تئوری دستگاه ذهنی خودمان را بار دیگر مورد بازبینی قرار دهیم. به طور خاص، این سئوال مطرح می‌شود که چقدر می‌توان توصیف فروید از ساختار ذهنی را که به صورت اید، ایگو، و سوپرایگو مطرح شده‌اند، بدون تغییر حفظ کرد. لحظه‌ای که این پرسش مطرح می‌شود، کاملاً مشخص است که در ارتباط با وضعیت اید است، البته در ابتدا موجب شک و تردید خواهد شد؛ زیرا، اگر این موضوع درست باشد که در غیاب ساختار ایگو، هیچ «تکانه‌ای» را نمی‌توان به عنوان موجود (existing) در نظر گرفت، دیگر حفظ هرگونه تمایز روانشناختی بین اید و ایگو امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین، تصورات فروید از منشا ایگو به عنوان ساختاری که در سطح روان با هدف تنظیم تکانه‌های اید در رابطه با واقعیت ایجاد می‌شود، از همان ابتدا، جایش را به مفهوم ایگو به عنوان منبع تکانه–تنش خواهد داد. البته، گنجاندنِ اید در ایگو اساساً تاثیری بر برداشت فروید از کارکرد «ایگو» در تنظیم تخلیه تکانه–تنش برای تن دادن به شرایط واقعیت بیرونی نخواهد گذاشت. هرچند که شامل این دیدگاه نیز خواهد شد که «تکانه‌ها» از همان ابتدا در راستای واقعیت قرار دارند، و بنابراین، تا حدودی از طریق «اصل واقعیت» تعیین می‌شوند.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست دسترسی ‌خواهید یافت. عضویت ویژه فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه از طریق فروشگاه مقالات تهیه کنید.

در این صفحه می‌توانید پلن‌های عضویت ویژه را مشاهده کنید و از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید.

اگر اکانت دارید از اینجا وارد شوید.

اگر اکانت ندارید از اینجا ثبت‌نام کنید.

مجموعه مقالات رانلد فیربرن
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
کپی‌برداری با روح روانکاوی ناسازگار است.
×