skip to Main Content
دیالوگ روانکاوانه | ماتریس ذهن

دیالوگ روانکاوانه | ماتریس ذهن

دیالوگ روانکاوانه | ماتریس ذهن

دیالوگ روانکاوانه | ماتریس ذهن

عنوان اصلی: The Psychoanalytic Dialogue
نویسنده: تامس آگدن
انتشار در: کتاب ماتریس ذهن
تاریخ انتشار: 1990
تعداد کلمات: 1900 کلمه
تخمین زمان مطالعه: 11 دقیقه
ترجمه: مریم فارسی‌نژاد
کتاب ماتریس ذهن اثری ارزشمند از تامس آگدن -روانکاو و نویسنده‌ی آمریکایی- است. کتاب منبعی قابل دسترس و روان است که چشم‌اندازهای مختلف روانکاوی را عمیقاً مورد کاوش قرار داده است. غیر روانکاوان، غالباً با اصطلاحات مختلف و پیچیدگی کارهایی که باعث گسترش تفکر روانکاوی می‌شوند، گیج و سردرگم می‌شوند. اما آگدن در این کتاب به عنوان یک نظریه‌پرداز و متفکر مستقل تلاش کرده متنی قابل فهم برای خواننده فراهم آورد. کتاب در سال ۱۹۹۰ منتشر شده است. ترجمه‌ای از این کتاب توسط «علیرضا طهماسب» و همکار یا همکارانش انجام شده که گویا به زودی به کتاب‌فروشی‌ها خواهد رسید. چیزی که اینجا می‌خوانید، فصل اول این کتاب با عنوان «دیالوگ روانکاوانه» است که به نوعی معرفی کتاب است. ما دو فصل دیگر از این کتاب را در دست ترجمه داریم که به فراخور در تداعی منتشر خواهیم کرد.

دیالوگ روانکاوانه

با مردگان می‌میریم:

ببین، آن‌ها راهی شدند و ما با آن‌ها می‌رویم.

با مردگان متولد می‌شویم.

ببین، آن‌ها برمی‌گردند، و ما را با خود می‌آورند.

تی اس الیوت 

این کتاب به مثابه نوعی از عمل تفسیر ارائه می‌شود. چشم‌اندازهای مختلف روانکاوی تقریباً شبیه زبان‌های مختلف هستند. با وجود همپوشانی گسترده‌ی محتوای معنایی متون نوشتاری زبان‌های مختلف، هر زبان معنایی را ایجاد می‌کند که نمی‌تواند توسط سایر زبان‌هایی که اکنون  صحبت می‌شوند یا در شکل نوشتاری حفظ می‌شوند، ایجاد شود. مفسر صرفاً حامل انفعالی اطلاعات از یک شخص به شخص دیگر نیست، او حافظ فعال و خالق معنا و همچنین بازیابی کننده مفاهیم عجیب و بیگانه است. به همین ترتیب مفسر، از کامل بودن گفتمان انسان محافظت می‌کند.

روانکاوی، هم به عنوان یک فرایند درمانی و هم به عنوان مجموعه‌ای از ایده‌ها، در قالب گفتمانی بین سوژه‌ها توسعه می‌یابد که هر یک محصولات خود و دیگری را تفسیر می‌کند.  لحظه‌ای صحبت در مورد روانکاوی به مثابه یک نظریه (یا به عبارت دقیق‌تر، مجموعه‌ای از نظریه‌ها)، هر یک ازمداخله‌های مهم درجه‌ای از راه‌حل را برای یک مسئله‌ی نظری یا بالینی فراهم می‌کند، و با این کار یک دوراهی معرفت‌شناختی (epistemologic) جدید ایجاد می‌کند. مداخله بعدی دیگر به همان مسئله‌ای که مداخله قبلی پرداخته است، نمی‌پردازد. زیرا آن مشکل دیگر وجود ندارد. مشکل برای همیشه تغییر کرده است. هرچه مداخله قابل توجه‌تر باشد، مسئله معرفت‌شناختی به طور بنیادی (و جالب‌تر) تغییر شکل می‌یابد.

نظریه‌ی روابط اُبژه‌ای مجموعه متنوعی از مداخلات در گفتمان روانکاوی را نشان می‌دهد و ویژگی مسائل معرفت‌شناختی را که در حال حاضر برای بررسی روانکاوان قابل دسترسی است، تغییر داده است. در این کتاب چندین ایده‌ی محوری حاصل از کار مکتب انگلیس مورد بحث قرار خواهد گرفت. در درجه اول مفاهیمی که توسط ملانی کلاین، دونالد وینیکات و به روشی محدودتر توسط رانلد فیربرن و ویلفرد بیون معرفی شده‌اند. سعی نمی‌کنم مداخلات این تحلیلگران را بررسی یا ترکیب کنم. بلکه هدف من روشن کردن، نقد کردن و تفسیر کردن و در ضمن ایجاد فهم تحلیلی جدید است. اگرچه درباره‌ی مفاهیم فردی و گروهی از مفاهیم که اعضای مکتب انگلیس در آن سهم داشتند، بحث خواهم کرد، اما امیدوارم بتوانم بخشی از حرکت اندیشه را که زمینه‌ساز گفتمان غیرمعمول مولد است، که در این ایده‌ها ارائه شده، بیان کنم. مداخلات در دیالوگ روانکاوی که بر آن تمرکز خواهم کرد، در بازه‌ی زمانی بین ۱۹۲۵ و اوایل دهه ۱۹۷۰ انجام شده است. این گفتمان به پایان رسیده است و سعی در بازسازی تاریخی آن نخواهم داشت. ارائه‌ام از کلاین، وینیکات، فیربرن، بیون و دیگران تلاشی برای تکرار تفکر این تحلیلگران نیست. از زمانی که در زمینه دیالوگ (دیالوگ) مداخلات آن‌ها انجام شده، گذشته است. همه‌ی آنچه که در زمان حال می‌تواند به صورت زنده وجود داشته باشد ظرفیت ما برای تفسیر است.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست دسترسی ‌خواهید یافت. عضویت ویژه فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه از طریق فروشگاه مقالات تهیه کنید.

در این صفحه می‌توانید پلن‌های عضویت ویژه را مشاهده کنید و از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید.

اگر اکانت دارید از اینجا وارد شوید.

اگر اکانت ندارید از اینجا ثبت‌نام کنید.

مجموعه مقالات تامس آگدن
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
کپی‌برداری با روح روانکاوی ناسازگار است.
×