skip to Main Content
دفاع به چه معناست؟

دفاع به چه معناست؟

دفاع به چه معناست؟

دفاع به چه معناست؟

عنوان اصلی: Defence
نویسنده: لپلانش و پونتالیس
انتشار در: زبان روان‌کاوی
تاریخ انتشار: 1998
تعداد کلمات: 1925 کلمه
تخمین زمان مطالعه: 11 دقیقه
ترجمه: تیم ترجمه‌ی تداعی

دفاع [Defence]

گروهی از اعمال که هدف آن‌ها کاهش و حذف هرگونه تغییری است که یکپارچگی و ثبات فرد زیست-روان‌شناختی[۱] را در معرض خطر قرار می‌دهد. از آنجایی که ایگو[۲] واسطه‌ای است که این ثبات را مجسم می‌سازد و برای حفظ آن تلاش می‌کند، می‌توان آن را هم به‌عنوان پایه[۳] و هم عامل[۴] این عملیات تلقی کرد.

به طور کلی، جهت‌گیری دفاع به سمت تحریک[۵] درونی (غریزه) معطوف است؛ در عمل، کنش آن شامل تمام بازنمایی‌هایی[۶] (خاطرات، فانتزی‌ها) که این تحریک به آن‌ها وابسته است؛ و هرگونه شرایطی که به‌دلیل ناسازگاری با تعادل فرد برای ایگو ناخوشایند است، و به حدی است که در معرض القای تحریک قرار می‌گیرد، می‌شود. عواطف[۷] ناخوشایند که به عنوان انگیزه[۸] یا سیگنال[۹] دفاع عمل می‌کنند نیز ممکن است تبدیل به اُبژه‌ی آن شوند.

فرآیند دفاعی به صورت عینی از طریق مکانیسم‌های دفاعی که کم و بیش با ایگو ادغام شده‌اند، بیان می‌شود.

دفاع توسط اُبژه‌ی نهایی آن –غریزه– آشکار شده و تراوش پیدا می‌کند و در نتیجه، اغلب اوقات جنبه‌ی وسواسی پیدا می‌کند و حداقل تا حدی به‌شیوه‌ی ناهشیار عمل می‌کند.

فروید هنگام پرداختن به مسئله‌ی هیستری، و کمی بعد در مورد تمام نِوروز‌ها[۱۰]، با مطرح کردن مفهوم دفاع، تفکر اولیه‌ی خود درباره‌ی حیات ذهنی را در مقابل دیدگاه‌های معاصرین خود ارائه کرد. کتاب مطالعاتی در باب هیستری (۱۸۹۵d) تمام پیچیدگی‌های روابط بین دفاع و ایگو را که مسئول آن است، به نمایش می‌گذارد. مقصود از ایگو، بخشی از شخصیت است که آزادی را از اَشکال مختلف اختلال – مثلاً از تعارض‌های بین تمایلات متناقض  می‌جوید. همچنین «گروهی از ایده‌ها» است که با ایده‌ای که با خودش «ناسازگار» پنداشته شود در تضاد است؛ نشانه‌ی این ناسازگاری، یک عاطفه‌ی ناخوشایند است. و در نهایت، عامل عملکرد دفاعی است («ایگو» را ببینید). فروید در آثاری که در آن‌ها مفهوم نوروسایکوز[۱۱] دفاعی را می‌پروراند، همواره بر مفهوم ناسازگاری یک ایده با ایگو تأکید دارد؛ شکل‌های مختلف دفاع، مطابق با شیوه‌های مختلفی که به آن ایده پرداخته می‌شود دیده می‌شوند، به ویژه تا جایی که این رویه‌ها از جدایی ایده از عاطفه‌ای که در ابتدا به آن متصل بود استفاده می‌کنند. در عین حال این مسئله به ذهن خطور می‌کند که فروید خیلی زود نوروسایکوزهای دفاعی را در مقابل نِوروز‌های کنونی[۱۲] قرار داد، در این گروه از نِوروز‌ها افزایش غیرقابل‌تحمل تنش درونی به دلیل تحریک جنسی تخلیه نشده، راه خروج خود را به صورت نشانه‌های بدنی مختلف پیدا می‌کند. نکته‌ی قابل توجه این است که فروید از مطرح کردن دفاع در مورد نِوروز‌های کنونی خودداری می‌کند، علی‌رغم اینکه نِوروز‌های کنونی متضمن نوعی محافظت از خود از طرف ارگانیسم، و تلاش برای بازیابی یک تعادل مطمئن هستند. دفاع از زمانی که کشف شد، به طور ضمنی از سایر اقداماتی که ارگانیسم برای جلوگیری از افزایش هرگونه تنش انجام می‌دهد، تمایز داده شد.

محدودیت دسترسی به ادامه‌ی مطلب

دسترسی کامل به محتوای تخصصی تداعی صرفاً برای اعضای ویژه‌ی تداعی در نظر گرفته شده است.

با عضویت در تداعی و فعال کردن عضویت ویژه‌ به امکان مطالعه‌ی آنلاین این مقاله و تمام مقالات تداعی شامل نظریات روانکاوی، رویکردهای مختلف، تکنیک‌های بالینی و مواردی از این دست دسترسی ‌خواهید یافت. عضویت ویژه فقط برای مطالعه‌ی آنلاین در سایت است و امکان دانلود پی‌دی‌اف با عضویت ویژه وجود ندارد. اگر نیاز به پی‌دی‌اف مقالات دارید، آنها را بایستی جداگانه از طریق فروشگاه مقالات تهیه کنید.

در این صفحه می‌توانید پلن‌های عضویت ویژه را مشاهده کنید و از این صفحه می‌توانید نحوه‌ی فعال کردن عضویت ویژه را ببینید.

اگر اکانت دارید از اینجا وارد شوید.

اگر اکانت ندارید از اینجا ثبت‌نام کنید.

مجموعه مقالات مفاهیم روانکاوی
0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top
×Close search
Search
error: این محتوا محافظت‌شده است.
کپی‌برداری با روح روانکاوی ناسازگار است.
×